Vitajte v eshope esun.sk!

Informácie na  info@esun.sk   |   Pon – Pia 09:00 – 17:00

esun-otaznik

Často kladené otázky

Pripravili sme si pre vás zoznam najčastejších otázok našich zákazníkov ohľadom výberu a montáže fotovoltaických panelov vo vašich solárnych systémoch.

Čo je to solárny panel?

Poznáme dva typy solárnych panelov. Solárny termický a solárny fotovoltaický (fotovoltický) panel. Termický panel slúži na výrobu tepla, ktoré zohrieva vodu. Fotovoltaický panel využíva slnečné žiarenie na výrobu elektrickej energie.

Koľko elektrickej energie vyprodukujú solárne panely?

To, koľko energie vyprodukujú, závisí od počtu, typu a veľkosti solárnych panelov. Povedzme ale, že priemerný panel za ideálnych slnečných podmienok vyprodukuje 150W energie, čo je dosť na nabíjanie notebooku. Solárne panely s rozlohou 20m2 vyrobia za ideálnych podmienok približne 2600 kWh elektriny ročne.

Závisí produkcia elektriny aj od teploty?

Áno, závisí aj od teploty. Fotovoltaické panely môžu vyrábať veľké množstvo energie aj pri 10ºC. Veľa ľudí si ale myslí, že čím je teplejšie, tým viac elektriny panely vyrábajú. To však nie je pravda. Produkciu celkom výrazne obmedzujú práve horúčavy.

Ako nájsť vzájomne kompatibilný panel, regulátor a batériu?

Všeobecne sa odporúča, aby nabíjací prúd bol cca 10% z kapacity batérie. Pri každom paneli je uvedená hodnota o prúde, ktorý dokáže generovať. Táto hodnota je pre nás dôležitá aj z pohľadu výberu regulátora. Ak nám panel dáva cca 5,5 A (bežný maximálny prúd 100W panela), tak potrebujeme 10A regulátor. PWM regulátor len zníži napätie na ideálnu hodnotu (14,4 až 14,6V pri olovených batériách). V tom prípade by Vám pri 100W panely v ideálnych podmienkach tiekol do batérie prúd 5,5 A a 14,4. Táto hodnota prúdu je ideálna pre 55Ah batériu, pretože platí, že nabíjací prúd by mal byť 10% z kapacity batérie. Pri väčších batériách, napríklad 130Ah, sa odporúča už výber výkonnejšieho panelu. Napríklad 260W panel má približne 8,7 A maximálny výkon. Pri paneloch nad 100W sa odporúča MPPT regulátor. Je to z toho dôvodu že regulátor MPPT na rozdiel od PWM nezmenší len výstupné napätie ale premení ho na vyšší prúd a tým je efektívnosť vyššia.

Každý MPPT regulátor obsahuje hodnotu maximálneho vstupného napätia (V), maximálneho povoleného inštalovaného výkonu (W) a nabíjacieho prúdu (A). Vždy si treba tieto informácie zistiť, aby ste vedeli, že daný regulátor je vhodný pre váš panel. Tieto hodnoty sú dané výrobcom a v žiadnom prípade ich netreba prekračovať. Maximálne vstupné napätie (Voc) sa berie ako napätie naprázdno pri paneli. Túto hodnotu nájdete v technických parametroch každého panelu. Takže pri 150Ah batérií sa odporúča 15A regulátor MPPT a 260+ W panel.

Ako sa panely umiestňujú na strechu?

Fotovoltaické panely sa umiestňujú na hliníkové nosné konštrukcie, ktoré ich chránia pred poveternostnými podmienkami, hustým snehom a prípadným zemetrasením. Nosné konštrukcie prenášajú zaťaženie na krov. Dnes už dokonca existuje riešenie, kedy sa miesto škridiel dávajú panely priamo na strešné laty.

Na akej strane strechy produkujú panely najviac energie?

Solárne panely produkujú najviac energie na južne, juhovýchodne alebo juhozápadne orientovanej strane strechy. Pri východnej a západnej strane je to v porovnaní s južnou stranou približne 85%.

Koľko panelov potrebujem, aby som pokryl náklady za elektrinu?

To, koľko panelov je potrebné na pokrytie mesačných nákladov za elektrinu, je individuálne. Závisí to v prvom rade od mesačného poplatku za elektrinu. Pri nižších sumách pre menšie domácnosti sa to dá pokryť aj ôsmimi panelmi.

Ako správne pripojiť regulátor?

Ako prvé je potrebné k regulátoru pripojiť batériu. Väčšina regulátorov umožňuje prácu v systémoch s 12 alebo 24V batérií s automatickou voľbou.

Regulátor pri prvom zapnutí premeria batériu a sám si nastaví potrebné parametre pre nabíjanie a sledovanie batérie. Preto musia byť pri zapájaní batérie plne nabité, aby ich regulátor správne rozpoznal, pretože sa môže stať, že 24V batériu rozpozná ako 12V. Tiež je vhodné najskôr pripojiť káble k regulátoru, až potom k batérii, a to kvôli bezpečnosti.

Ako druhé sa potom pripojí na panely. Tiež odporúčame najprv do regulátora. Ako posledné sa pripájajú prípadné spotrebiče na výstup regulátora. Pri odpájaní sa postupuje v opačnom poradí.

Aký typ panelu je najvhodnejší?

Na trhu sú najpopulárnejšie dva typy panelov – monokryštalický a polykryštalický. Monokryštalický je efektívnejší, väčšinou má menší rozmer, no je cenovo náročnejší. Polykryštalický je menej efektívny, má väčší rozmer a je cenovo dostupnejší.

Akú životnosť by mal mať môj solárny systém?

Fotovoltaické systémy majú dlhšiu záruku ako bežné produkty. Závisí to samozrejme aj od výrobcov a platí, že čím dlhšia záruka, tým vyššia cena. Záruka poskytovaná výrobcom je pri meniči je väčšinou okolo 10 rokov a pri paneloch sa pohybuje v rozmedzí 20-25 rokov.

Treba panely aj nejako čistiť?

Fotovoltaické panely sú navrhnuté tak, aby sa na nich zdržovalo čo najmenej nečistôt. Ak sa vám ale nepozdáva výroba elektriny, bolo by vhodné panely skontrolovať. Panely majú na povrchu sklo, takže ak sa na nich nachádza nejaká nečistota, môžete ju odstrániť čističom na sklo.