Vitajte v eshope esun.sk!

Informácie na  info@esun.sk   |   Pon – Pia 09:00 – 17:00

uhol-a_smer_natocenia2

Najlepší uhol a smer umiestenia fotovoltických panelov

Uhol a smer umiestnenia solárnych panelov na vašej streche ovplyvňujú produkciu z veľmi veľkej časti. Ak fotovoltické panely umiestnite správne, produkcia môže narásť pokojne aj o 50%, čo znamená, že máte podstatne väčšiu šancu pokryť mesačnú spotrebu elektriny a tak môžete ušetriť peniaze. To, pod akým uhlom a na aký smer umiestnite panely na strechu, závisí samozrejme od viacerých faktorov, na ktoré sa v tomto článku spolu pozrieme.

Sklon fotovoltických panelov

Čo je to uhol sklonu fotovoltických panelov? Je to vlastne vertikálny sklon panelov. Pre lepšie porozumenie – keby bol panel umiestnený kolmo na zem, mal by sklon 90°. Panely produkujú vo všeobecnosti najviac energie keď sú nasmerované priamo na slnko. Na Slovensku je to v rozmedzí 15-50°, no najlepšie spravíte, ak nainštalujete panely približne pod sklonom 35°. V prípade, že máte šikmú strechu, nemajte obavy. Väčšina šikmých striech je zhotovená v ideálnom sklone na nainštalovanie fotovoltiky. V prípade plochej strechy si musíte dať pozor na to, aby panely v jednom rade netienili panelom v druhom rade, pretože to môže extrémnym spôsobom obmedziť produkciu elektrickej energie. Ďalším faktorom, ktorý musíte zvážiť je, aby komín na vašej streche netienil niektorému z panelov, pretože to môže tiež rapídne obmedziť produkciu elektriny. V prípade, že neviete zabezpečiť, aby komín na panely netienil, budete musieť použiť optimizéry, ktoré ale zvýšia konečnú cenu vašej fotovoltickej elektrárne.

Smer umiestnenia fotovoltických panelov

Možno ešte dôležitejším faktorom ako sklon umiestnenia panelov je svetová strana, na ktorú budú panely umiestnené. Keďže sa nachádzame na severnej pologuli, najviac slnečného žiarenia na nás dopadá z juhu. Bolo by teda nelogické umiestniť panely na sever. Najvhodnejšie je umiestniť panely na južnú stranu. Ak však máte šikmú strechu, ktorá nie je orientovaná na juh, je úplne dostačujúce ak panely umiestnite na juhovýchod alebo juhozápad. Rozdiel medzi týmito stranami a južnou stranou je nepatrný. Ak však máte strechu orientovanú na východ alebo západ, rozdiel už narastá, a to v porovnaní s južnou stranou až o 20%.

Záver

‏Ideálny uhol a smer umiestnenia fotovoltických panelov spolu s faktom, že na panely nič netieni, môže znamenať veľmi veľa pre produkciu elektriny. Ak si ale stále nie ste istý, či ste si vybrali správnu stranu strechy alebo správny uhol umiestnenia, môžete vyskúšať bezplatnú mobilnú aplikáciu Sun position and path (Google Play/App Store), ktorá vám v rozhodnutí môže pomôcť. Takisto vám táto aplikácia ukáže smer slnka počas jednotlivých ročných období. Na základe toho môžete zhodnotiť, či na časť strechy, na ktorú chcete umiestniť panely, bude slnko svietiť dostatočný čas a to napríklad aj v zime.

Aplikácia Sun position and path